Статьи

Si turshi domatet?

  1. Recetë tradicionale
  2. Domate të konservuar
  3. Domate në lëngun e tyre
  4. Domate të kripura me mustardë
  5. Domate të kripura me karota

Dihet që domatet janë perime shumë të dobishme dhe ushqyese. Domatet përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme nga trupi i njeriut.

Hani këto perime gjatë gjithë vitit dhe mbushni trupin tuaj me vitamina, mundeni, falë turshi dhe ruajtjes së domateve për dimër. Domatet e kripura në tryezë në dimër nuk janë më pak të njohura se ato të freskëta në verë.

Këtu janë disa receta për kripë domate. Do të na duhen: domate jeshile ose të kuqe; ujë; kripe; gjethe të rrush pa fara të zezë dhe qershi; dragua; dill.

Do të na duhen: domate jeshile ose të kuqe;  ujë;  kripe;  gjethe të rrush pa fara të zezë dhe qershi;  dragua;  dill

Recetë tradicionale

Gatuani turshinë. Për ta bërë këtë, shpërndajë kripën në ujë të zierë të ftohur në një tigan. Përdorni kripë të trashë për të shmangur aditivë të ndryshëm. Merrni 200-300 g kripë për pesë litra ujë.

Marr dhe lani të njëjtat domate të pjekur. Lani gjethet e rrush pa fara të zezë, degëzat e koprës së gjelbër, lisin, gjethet e qershisë. Pastaj rrokulliset mbi to me ujë të valë nga kazan. Qetësohuni.

Vendosni shtresën e parë të domates në fund. Transferoni rreshtin e domateve me gjethe rrush pa fara dhe qershi, shtoni kopër dhe turshi. Vendosni rreshtin e dytë të domates në zarzavate. Perime sanduiç me zarzavate, mbushni tërë kavanozin ose tenxheren. Shkundni periodikisht enën në mënyrë që domatet të vendosen më dendur. Lini pak hapësirë ​​të lirë në majë, në mënyrë që shëllirë të mos derdhet. Hidh domate me turshi. Nëse kripë në një tigan ose kovë, vendosni një pjatë të madhe të sheshtë me një ngarkesë të lehtë në majë të domateve të derdhur. Rrokullisni domatet në kavanoza. Vendosni enët me turshi në një vend të freskët. Domate të kripura në 30-40 ditë.

Domate të konservuar

Merrni domate të kuqe ose jeshile, me madhësi të dendur dhe identike, pije dhe vendoseni në kavanoza të sterilizuara. Mbushini ato me shëllirë të zierë (për 1 l ujë - 35 g kripë dhe 6 g acid limoni). Mbuloni kavanozët me kapak dhe vishni ngrohjen, duke mbajtur në ujë të valë: litër - 5-8 minuta, tre litra - 15 minuta. Pastaj vuloseni dhe ftoheni.

Domate në lëngun e tyre

Qëroni domatet e kuqe të përgatitura të zgjedhura. Për ta bërë këtë, vendosini ato në një kullesë dhe për 1-2 minuta. Zhyt në ujë të valë, pastaj zhyt shpejt për 2-3 minuta. në ujë të ftohtë - lëkura mund të hiqet lehtë. Përgatitni lëng domate: pres domate të pjekura, vendosni në një tigan dhe, duke nxitur, ziejini për 5-10 minuta, fërkoni nxehtë përmes një sitë dhe ngrohni përsëri. Shpëlaji qëruar, të përgatitur për konserva të domateve me ujë dhe vendoseni në kavanoza, i derdhni me lëng domate të nxehtë, që është 1 litër. shtoni 2 g kripë, 1,5 g acid limoni, 10 g sheqer. Mbuloni kavanozët me kapakë dhe ngrohni, duke mbajtur kavanoza gjysmë litri në ujë të vluar të ulët për 4-5 minuta., Kavanoza për litra për 8-9 min., Pastaj vulosni dhe ftoheni. Një kavanoz litri do të duhet: domate të qëruara të kuqe - 700 g, kripë - 10 g, lëng domate për derdhje - 340 g, acid citrik - 1,5 g.

Domate të kripura me mustardë

Pak domate të ngopura pak të papjekura, tërësisht shpëlarje dhe vendosni në një fuçi, një kovë ose tigan, duke spërkatur gjethe të zi rrush pa fara. Në fund, gjithashtu, vë këto gjethe. Në shëllirë të zierë të zierë, pasi të jetë ftohur, shtoni mustardë të thatë, përzieni dhe lëreni të qëndrojë.

Kur turshi bëhet transparente, pak e verdhë, mund t’i derdhni domate. Nga lart, si zakonisht, vendos një leckë të pastër dhe shtypje.

Për shëllirë: në një kovë ujë - 2 gota të hollë sheqer, një gotë kripë, 15 gjethe gjiri, një lugë çaji bizele pure me erëza dhe piper të hidhur, një paketë (100 g) mustardë të thatë.

Domate të kripura me karota

Pjekim domate të vogla të ngurta, pije tërësisht. Mos i copëtoni rrjedh - kështu që domatet nuk rrjedhin jashtë, mbeten të ngurta, ato mund të priten në feta, si ato të freskëta. Vendosni domatet në një vaskë, kovën, panën në rreshta, derdhni karota të grira, shtoni piper të kuq, kopër, hudhër, fletë gji dhe derdhni shëllirë, vendosni shtypjen në krye.

Ruani në një vend të freskët. Nëse deri në fund të dimrit domatet fillojnë të kosi, ju duhet t'i nxirrni nga shëllirë, të lani, vendosni përsëri dhe të mbushni me ujë të freskët. Pas kësaj, ata do të vazhdojnë edhe për 3-4 muaj të tjerë.

8-10 pjesë të domateve - 1 pjesë karotë; për shëllirë - merrni 500 g kripë në një kovë me ujë.

Lajme ushqimore

Новости

Электромонтажные работы
Электрическая сеть является одной из самых главных составляющих любого жилища. Без нее сегодня трудно представить нашу жизнь, будь то в загородном доме, офисе или квартире. С другой стороны, все мы настолько

Белое домашнее вино
Вопросом, как правильно крутить руль авто, должен быть озабочен каждый начинающий автомобилист. Именно первые уроки, которые получает автомобилист в процессе обучения являются самыми важными, определяющими

Объемные расходомеры
Собрав букет нужно его хорошенько оформить. Как красиво упаковать цветы для дорого вам человека покажут специалисты. Завернуть букет в гофрированную бумагу или другой подручный материал сразу преобразит